Factory 4086829 Auto Wheel Hub Bearing 40*75*37 Bulk Supply
Factory 4086829 Auto Wheel Hub Bearing 40*75*37 Bulk Supply
| Parameter | Industrial Details |
| Ford Master OE | 4086829 |
| Universal Export Code | DAC40750037 |
| Dimensions | 40 x 75 x 37 mm |
| Bore Size (Inner) | 40.00 mm |
| Outer Diameter | 75.00 mm |
| Width | 37.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Rear Axle Hub |
Cross-Reference / Interchanges
-
FORD OEs (Rear Axle): 4086829, YL84122-5AB, YL8Z122-5AA, 4104212
-
MAZDA OEs (Rear Axle): EC01-26-151A, EC01-26-151B, EC01-26-151C, EC01-26-139A
-
Universal Industrial Code: DAC40750037
Vehicle Applications
-
Ford Maverick (1EZ, 1N2): (2001 - 2007) - Rear Axle Hub
-
Ford Escape: (2000 - 2006) - Rear Axle Hub
-
Mazda Tribute (EP): (2000 - 2008) - Rear Axle Hub


Our Company Photo



Factory 4086829 Auto Wheel Hub Bearing 40*75*37 Bulk Supply Parameter Industrial Details Ford Master OE 4086829 Universal Export Code DAC40750037 Dimensions 40 x 75 x 37 mm Bore Size (Inner) 40.00 mm Outer Diameter 75.00 mm Width 37.00 mm Bearing Type Generation 1 Double Row Angular Contact Ball ...