VKBA3763 36x68x33mm Front Wheel Hub Bearing Unit for Ford Focus MK2 MK3
Ford Focus MK2 front wheel hub bearing
,36x68x33mm wheel hub bearing unit
,VKBA3763 hub bearing for Ford Focus
VKBA3763 36x68x33mm Front Wheel Hub Bearing Unit for Ford Focus MK2 MK3
| Parameter | Industrial Details |
|---|---|
| OE | VKBA3763 |
| Universal Export Code | DAC36680033 |
| Dimensions | 36 x 68 x 33 mm |
| Bore Size (Inner) | 36.00 mm |
| Outer Diameter | 68.00 mm |
| Width | 33.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Front Axle Hub ONLY |
Cross-Reference / Interchanges
-
Suzuki OEs (Dimensionally Locked): 09267-36001, 09267-36002, 09267-36003, 43830M-70F00
-
Japanese Industrial Stampings: 36BWD04
-
German Industrial Code: 805172
-
European Industrial Stampings: BAH0087
-
Universal Industrial Code: DAC36680033
Vehicle Applications
-
Suzuki Alto: - Front Axle Hub
-
Geo Metro / Pontiac Firefly: - Front Axle Hub


Our Company Photo



VKBA3763 36x68x33mm Front Wheel Hub Bearing Unit for Ford Focus MK2 MK3 Parameter Industrial Details OE VKBA3763 Universal Export Code DAC36680033 Dimensions 36 x 68 x 33 mm Bore Size (Inner) 36.00 mm Outer Diameter 68.00 mm Width 33.00 mm Bearing Type Generation 1 Double Row Angular Contact Ball ...