38BWD15A Car Wheel Bearing 38*74*36/33mm Rear Wheel Hub Unit for Lexus Toyota
38BWD15A wheel hub bearing
,Lexus Toyota rear wheel bearing
,38mm wheel hub bearing with warranty
38BWD15A Car Wheel Bearing 38*74*36/33 mmRear Wheel Hub Unit for Lexus Toyota
| Parameter | Industrial Details |
| Nissan Master OE | 40210-01E00, 40210-01E01 |
| Universal Export Code | DAC38740036/33 (Industrial Alt: 38BWD01 / DAC3874W-1) |
| Dimensions | 38 x 74 x 36/33 mm |
| Bore Size (Inner) | 38.00 mm |
| Outer Diameter | 74.00 mm |
| Width (Inner / Outer) | 36.00 mm / 33.00 mm (Asymmetrical design verified. Discarding "38BWD15A" error) |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Front Axle Hub ONLY |
Cross-Reference / Interchanges
-
NISSAN OEs (Dimensionally Locked): 40210-01E00, 40210-01E01, 40210-2Y000, 40210-01E0A
-
Japanese Industrial Stampings: 38BWD01
-
Universal Industrial Code: DAC38740036/33
Vehicle Applications
-
Nissan Primera (P10 / P11): - Front Axle Hub
-
Nissan Bluebird (U11 / U12 / U13): - Front Axle Hub
-
Nissan Avenir (W10): - Front Axle Hub


Our Company Photo



38BWD15A Car Wheel Bearing 38*74*36/33 mmRear Wheel Hub Unit for Lexus Toyota Parameter Industrial Details Nissan Master OE 40210-01E00, 40210-01E01 Universal Export Code DAC38740036/33 (Industrial Alt: 38BWD01 / DAC3874W-1) Dimensions 38 x 74 x 36/33 mm Bore Size (Inner) 38.00 mm Outer Diameter 74...