Factory BAH0086 Premium Auto Hub Bearing 40*75*37mm Bulk Supply
Premium Auto Hub Bearing 40x75x37mm
,Bulk Wheel Hub Bearing
,Factory Auto Hub Bearing with warranty
Factory BAH0086 Premium Auto Hub Bearing 40*75*37mm Bulk Supply
| Parameter | Industrial Details |
| B2B Inquiry Alias | BAH-0086 |
| Universal Export Code | DAC40750037 2RS |
| Dimensions | 40 x 75 x 37 mm |
| Bore Size (Inner) | 40.00 mm |
| Outer Diameter | 75.00 mm |
| Width | 37.00 mm |
| Sealing Technology | 2RS - Mandatory replacement for BAH0086 |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Front Axle Hub & Rear Axle Hub |
Cross-Reference / Interchanges
FRONT Axle OEs (Ford / Jaguar):
-
OEs: 30818024, 30884539, 30613829, 30884543
-
FORD / JAGUAR OEs: 1133023, 1S7J-1K018-AA, 5027620, C2S8276
REAR Axle OEs (Ford / Mazda):
- FORD OEs: 4086829, YL8Z1225AA, YL8Z-122-5AA, YL84122-5AB
- MAZDA OEs: EC01-26-151A, EC01-26-139A
- Universal Industrial Code: DAC40750037 2RS
Vehicle Applications
-
Ford Escape / Maverick: (2000 - 2006) - Rear Axle Hub
-
Mazda Tribute (EP): (2000 - 2008) - Rear Axle Hub


Our Company Photo



Factory BAH0086 Premium Auto Hub Bearing 40*75*37mm Bulk Supply Parameter Industrial Details B2B Inquiry Alias BAH-0086 Universal Export Code DAC40750037 2RS Dimensions 40 x 75 x 37 mm Bore Size (Inner) 40.00 mm Outer Diameter 75.00 mm Width 37.00 mm Sealing Technology 2RS - Mandatory replacement ...