Ford Escape Front Wheel Bearing YL8Z1225AA 40x75x37mm Replacement
Ford Escape Front Wheel Bearing YL8Z1225AA 40x75x37mm Replacement
| Parameter | Industrial Details |
|---|---|
| Ford Master OE | YL8Z1225AA |
| Universal Export Code | DAC40750037 |
| Dimensions | 40 x 75 x 37 mm |
| Bore Size (Inner) | 40.00 mm |
| Outer Diameter | 75.00 mm |
| Width | 37.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | REAR Axle Hub ONLY |
Cross-Reference / Interchanges
-
FORD OEs (Rear Axle): YL8Z1225AA, YL8Z-122-5AA, YL84122-5AB, 4086829
-
MAZDA OEs (Rear Axle): EC01-26-151A, EC01-26-151B, EC01-26-139A
-
Universal Industrial Code: DAC40750037
Vehicle Applications
-
Ford Escape: (2000 - 2012) - REAR Axle Hub
-
Ford Maverick (1EZ, 1N2): (2001 - 2007) - REAR Axle Hub
-
Mazda Tribute (EP): (2000 - 2011) - REAR Axle Hub


Our Company Photo



Ford Escape Front Wheel Bearing YL8Z1225AA 40x75x37mm Replacement Parameter Industrial Details Ford Master OE YL8Z1225AA Universal Export Code DAC40750037 Dimensions 40 x 75 x 37 mm Bore Size (Inner) 40.00 mm Outer Diameter 75.00 mm Width 37.00 mm Bearing Type Generation 1 Double Row Angular Contact ...