Factory IR-8593 Premium Auto Hub Bearing 40*75*37mm Bulk Supply
Auto hub bearing 40x75x37mm
,Premium wheel hub bearing bulk
,Factory IR-8593 hub bearing
Factory IR-8593 Premium Auto Hub Bearing 40*75*37mm Bulk Supply
| Parameter | Industrial Details |
| Ford Master OE | 30818024, 4086829 |
| B2B Inquiry Alias | IR-8593 / IRB 8593 |
| Universal Export Code | DAC40750037 |
| Dimensions | 40 x 75 x 37 mm |
| Bore Size (Inner) | 40.00 mm |
| Outer Diameter | 75.00 mm |
| Width | 37.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Front Axle Hub (Sedan Platforms) & Rear Axle Hub (SUV Platforms) |
Cross-Reference / Interchanges
-
FRONT Axle OEs (Ford / Jaguar): 30818024, 30884539, 30613829, 1133023, 1S7J-1K018-AA
-
REAR Axle OEs (Ford / Mazda): 4086829, YL8Z1225AA, EC01-26-151A
-
Universal Industrial Code: DAC40750037
Vehicle Applications
-
Ford Mondeo III (B5Y, BWY, B4Y): (2000 - 2007) - Front Axle Hub
-
Jaguar X-Type (X400): (2001 - 2009) - Front Axle Hub
-
Ford Escape / Maverick: (2000 - 2006) - Rear Axle Hub
-
Mazda Tribute (EP): (2000 - 2008) - Rear Axle Hub


Our Company Photo



Factory IR-8593 Premium Auto Hub Bearing 40*75*37mm Bulk Supply Parameter Industrial Details Ford Master OE 30818024, 4086829 B2B Inquiry Alias IR-8593 / IRB 8593 Universal Export Code DAC40750037 Dimensions 40 x 75 x 37 mm Bore Size (Inner) 40.00 mm Outer Diameter 75.00 mm Width 37.00 mm Bearing ...