Megane Front Bearing 559494 40x75x37mm Replacement
Megane front wheel hub bearing
,40x75x37mm wheel bearing replacement
,559494 front bearing with warranty
Megane Front Bearing 559494 40x75x37mm Replacement
| Parameter | Industrial Details |
| Ford Master OE | 30818024, 4086829 |
| B2B Inquiry Alias | 559494 |
| Universal Export Code | DAC40750037 |
| Dimensions | 40 x 75 x 37 mm |
| Bore Size (Inner) | 40.00 mm |
| Outer Diameter | 75.00 mm |
| Width | 37.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Front Axle Hub & Rear Axle Hub |
Cross-Reference / Interchanges
FRONT Axle OEs (Ford / Jaguar):
-
OEs: 30818024, 30884539, 30613829, 30884543
-
FORD / JAGUAR OEs: 1133023, 1S7J-1K018-AA, 5027620, C2S8276
REAR Axle OEs (Ford / Mazda):
-
FORD OEs: 4086829, YL8Z1225AA, YL8Z-122-5AA, YL84122-5AB
-
MAZDA OEs: EC01-26-151A, EC01-26-139A
-
Universal Industrial Code: DAC40750037
Vehicle Applications
-
Ford Mondeo III (B5Y, BWY, B4Y): (2000 - 2007) - Front Axle Hub
-
Jaguar X-Type (X400): (2001 - 2009) - Front Axle Hub


Our Company Photo



Megane Front Bearing 559494 40x75x37mm Replacement Parameter Industrial Details Ford Master OE 30818024, 4086829 B2B Inquiry Alias 559494 Universal Export Code DAC40750037 Dimensions 40 x 75 x 37 mm Bore Size (Inner) 40.00 mm Outer Diameter 75.00 mm Width 37.00 mm Bearing Type Generation 1 Double ...