Toyota Avanza / Daihatsu Terios Front Bearing 713618910 40x75x39mm
Toyota Avanza front wheel bearing
,Daihatsu Terios hub bearing 40x75x39mm
,wheel hub bearing with warranty
Toyota Avanza / Daihatsu Terios Front Bearing 713618910 40x75x39mm
| Parameter | Industrial Details |
| Toyota / Daihatsu Master OE | 90363-40082, 90043-63363 |
| OE | 713618910 |
| Universal Export Code | DAC40750039 |
| Dimensions | 40 x 75 x 39 mm |
| Bore Size (Inner) | 40.00 mm |
| Outer Diameter | 75.00 mm |
| Width | 39.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Front Axle Hub |
Cross-Reference / Interchanges
- TOYOTA / DAIHATSU OEs: 90363-40082, 90363-40079, 90363-W0005, 90369-40009, 90043-63363
- Universal Industrial Code: DAC40750039
- Asian Standard Fitment: 40BWD17
Vehicle Applications
- Toyota Avanza: - Front Axle Hub
- Toyota Rush (J200): - Front Axle Hub
- Toyota Yaris / Vitz: - Front Axle Hub


Our Company Photo



Toyota Avanza / Daihatsu Terios Front Bearing 713618910 40x75x39mm Parameter Industrial Details Toyota / Daihatsu Master OE 90363-40082, 90043-63363 OE 713618910 Universal Export Code DAC40750039 Dimensions 40 x 75 x 39 mm Bore Size (Inner) 40.00 mm Outer Diameter 75.00 mm Width 39.00 mm Bearing ...