330756 High Precision Front Wheel Bearing 42*82*36mm for Vehicle Assembly
| Technical Parameter | Specifications |
|---|---|
| OEM Reference | 3307.56 / 330756 |
| Physical Dimensions | 42 x 82 x 36 mm |
| Core Material | Premium GCr15 Chrome Bearing Steel |
| Precision Standard | P0 (ABEC-1) to P6 (ABEC-3) |
| Installation Axis | Front Axle |
| Seal Type | 2RS / Varies by specific kit requirements |
| Hardness Level | HRC 60 - 65 |
| Estimated Weight | 0.87 - 0.90 kg |
| Weight | Approx. 0.85 - 0.90 kg |
-
PEUGEOT / CITROËN (PSA) OE: 3307.56, 3350.16, 3326.35, 95 619 160, 96 129 301 80
-
SKF: VKBA 915
-
SNR: R166.13
-
FAG (Schaeffler): 713 6401 80
-
FEBI BILSTEIN: 05543
-
OPTIMAL: 600308
-
TOPRAN: 720 198
-
CITROËN BERLINGO: (1996 - 2011)
-
CITROËN BX: (1982 - 1994)


Our Company Photo



330756 High Precision Front Wheel Bearing 42*82*36mm for Vehicle Assembly Technical Parameter Specifications OEM Reference 3307.56 / 330756 Physical Dimensions 42 x 82 x 36 mm Core Material Premium GCr15 Chrome Bearing Steel Precision Standard P0 (ABEC-1) to P6 (ABEC-3) Installation Axis Front Axle ...