513246 Wheel Hub Bearing 40*80*38mm OEM Replacement for Nissan
Nissan wheel hub bearing 40x80x38mm
,OEM replacement wheel hub bearing
,Wheel hub bearing with warranty
| Parameter | Industrial Details |
| B2B Inquiry Alias | 513246 |
| Universal Export Code | DAC40800038 / DU40800038 |
| Nissan Master OE | 43210-42G00, 43210-42G10 |
| Dimensions | 40 x 80 x 38 mm |
| Bore Size (Inner) | 40.00 mm |
| Outer Diameter | 80.00 mm |
| Width | 38.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Heavy-Duty Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | REAR Axle Hub ONLY |
-
North American Standard: 513246
-
Nissan Master OE: 43210-42G00, 43210-42G10, 43210-01G00
-
Universal Industrial Code: DAC40800038, DU40800038
-
European Retail Kit Equivalents: 713 6138 50, R168.67, 962985, ADN18330
-
European Industrial Bare Stampings: FC35103
-
Nissan Pick Up (D21, D22): - Rear Axle Hub
-
Nissan Pathfinder (WD21): - Rear Axle Hub
-
Nissan Terrano I / II (WD21, R20): - Rear Axle Hub


Our Company Photo



513246 Wheel Hub Bearing 40*80*38mm OEM Replacement for Nissan Parameter Industrial Details B2B Inquiry Alias 513246 Universal Export Code DAC40800038 / DU40800038 Nissan Master OE 43210-42G00, 43210-42G10 Dimensions 40 x 80 x 38 mm Bore Size (Inner) 40.00 mm Outer Diameter 80.00 mm Width 38.00 mm ...