VKBA1340 Front Wheel Hub Bearing 38x74x36 mm Auto Bearing for Peugeot 405 206 Citroen
Peugeot 405 front wheel hub bearing
,Citroen 206 auto bearing 38x74x36 mm
,wheel hub bearing with warranty
VKBA1340 Front Wheel Hub Bearing 38x74x36 mm Auto Bearing for Peugeot 405 206 Citroen
| Parameter | Industrial Details |
|---|---|
| Toyota / Nissan Master OE | 90369-38003, 40210-50Y00 |
| B2B Inquiry Alias | VKBA 1340 |
| Universal Export Code | DAC38740036 |
| Dimensions | 38 x 74 x 36 mm |
| Bore Size (Inner) | 38.00 mm |
| Outer Diameter | 74.00 mm |
| Width | 36.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Front Axle Hub ONLY |
Cross-Reference / Interchanges
-
TOYOTA OEs (Dimensionally Locked): 90369-38003, 90369-36043
-
NISSAN OEs (Dimensionally Locked): 40210-50Y00, 40210-50Y05
-
European Aftermarket Kit Equivalents: VKBA 1340, 713 6181 50
-
Universal Industrial Code: DAC38740036 / DAC3874W
Vehicle Applications
-
Toyota Camry (V20): - Front Axle Hub
-
Toyota Celica / Corolla: - Front Axle Hub
-
Nissan Sunny / Almera: - Front Axle Hub


Our Company Photo



VKBA1340 Front Wheel Hub Bearing 38x74x36 mm Auto Bearing for Peugeot 405 206 Citroen Parameter Industrial Details Toyota / Nissan Master OE 90369-38003, 40210-50Y00 B2B Inquiry Alias VKBA 1340 Universal Export Code DAC38740036 Dimensions 38 x 74 x 36 mm Bore Size (Inner) 38.00 mm Outer Diameter 74...