Mazda Demio / Mazda 2 Front Wheel Bearing 516007 29x53x37mm
Mazda Demio front wheel bearing 29x53x37mm
,Mazda 2 wheel hub bearing with warranty
,OEM 516007 front wheel bearing
Mazda Demio / Mazda 2 Front Wheel Bearing 516007 29x53x37mm
| Parameter | Industrial Details |
| Mazda / Ford Master OE | D350-26-151C, 1335383 |
| B2B Inquiry Alias | 516007 |
| Universal Export Code | DAC29530037 |
| Dimensions | 29 x 53 x 37 mm |
| Bore Size (Inner) | 29.00 mm |
| Outer Diameter | 53.00 mm |
| Width | 37.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | REAR Axle Hub ONLY |
Cross-Reference / Interchanges
-
MAZDA OEs (Rear Axle): D350-26-151B, D350-26-151C, D350-26-151A
-
FORD OEs (Rear Axle): 1335383, 1212547, 1201568, 1085565, 2S6J-1A049-AA
-
Universal Industrial Code: DAC29530037
Vehicle Applications
-
Mazda Demio / Mazda 2 (DY/DE): (2002 - 2014) - REAR Axle Hub (Core application)
-
Mazda Verisa (DC): (2004 - 2010) - REAR Axle Hub
-
Ford Fiesta (Mk5/Mk6): (2001 - 2008+) - REAR Axle Hub
-
Ford Focus I: (1998 - 2005) - REAR Axle Hub


Our Company Photo



Mazda Demio / Mazda 2 Front Wheel Bearing 516007 29x53x37mm Parameter Industrial Details Mazda / Ford Master OE D350-26-151C, 1335383 B2B Inquiry Alias 516007 Universal Export Code DAC29530037 Dimensions 29 x 53 x 37 mm Bore Size (Inner) 29.00 mm Outer Diameter 53.00 mm Width 37.00 mm Bearing Type ...