R168.21 Car Wheel Bearing 27*52*45/43 mm Front Hub for Nissan
Nissan front wheel bearing
,car wheel bearing 27x52x45mm
,wheel hub bearing for Nissan
R168.21 Car Wheel Bearing 27*52*45/43 mm Front Hub for Nissan
| Parameter | Industrial Details |
| B2B Inquiry Alias | R168.21 |
| Nissan Master OE | 43210-50A00 |
| Universal Export Code | DAC27520045/43 |
| Dimensions | 27 x 52 x 45/43 mm |
| Bore Size (Inner) | 27.00 mm |
| Outer Diameter | 52.00 mm |
| Width (Inner/Outer) | 45.00 mm / 43.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | REAR Axle Hub ONLY |
Cross-Reference / Interchanges
- Nissan OEs: 43210-50A00, 40214-50A10
- German Industrial Bare Stampings: 801437, 713613210
- Japanese Industrial Bare Stampings: 27KWD02, 27KWD02G
- European Valid Kit/Bare Equivalents: CRI-0569, FC35051
- Universal Industrial Code: DAC27520045/43
Vehicle Applications
- Nissan Sunny II / III (B12 / N13): - Rear Axle Hub
- Nissan Sentra (B12): - Rear Axle Hub
- Nissan Pulsar (N13): - Rear Axle Hub
- Nissan Cherry (N13): - Rear Axle Hub


Our Company Photo



R168.21 Car Wheel Bearing 27*52*45/43 mm Front Hub for Nissan Parameter Industrial Details B2B Inquiry Alias R168.21 Nissan Master OE 43210-50A00 Universal Export Code DAC27520045/43 Dimensions 27 x 52 x 45/43 mm Bore Size (Inner) 27.00 mm Outer Diameter 52.00 mm Width (Inner/Outer) 45.00 mm / 43.00 ...