93824579 Car Wheel Hub Bearing 40x73x55mm High Rigidity Front Hub Unit Wholesale for Toyota Fortuner
Toyota Fortuner wheel hub bearing
,40x73x55mm front hub unit
,high rigidity car wheel bearing
93824579 Car Wheel Hub Bearing 40x73x55mm High Rigidity Front Hub Unit Wholesale for Toyota Fortuner
| Parameter | Industrial Details |
| Master OE | 93824579, 504166117 |
| Universal Export Code | DAC40730055 |
| Dimensions | 40 x 73 x 55 mm |
| Bore Size (Inner) | 40.00 mm |
| Outer Diameter | 73.00 mm |
| Width | 55.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Tapered Roller Bearing |
| Placement | Front Axle Hub |
Cross-Reference / Interchanges
-
OEs: 93824579, 99825736, 504166117, 504164177, 93824580, 42470840
-
European Heavy-Duty Equivalents: BTH-1024 C, BTH-1227, DU4073-6
-
Universal Industrial Code: DAC40730055
Vehicle Applications
-
Daily II: (35.12 / 49.12 etc.) - Front Axle Hub
-
Daily III / IV: - Front Axle Hub
-
Daily V / VI: - Front Axle Hub


Our Company Photo



93824579 Car Wheel Hub Bearing 40x73x55mm High Rigidity Front Hub Unit Wholesale for Toyota Fortuner Parameter Industrial Details Master OE 93824579, 504166117 Universal Export Code DAC40730055 Dimensions 40 x 73 x 55 mm Bore Size (Inner) 40.00 mm Outer Diameter 73.00 mm Width 55.00 mm Bearing Type ...