Toyota/Suzuki Front Wheel Bearing DAC36680033 2RS 36x68x33mm
36x68x33mm wheel hub bearing
,auto wheel bearings with warranty
,2RS sealed wheel hub bearing
Toyota/Suzuki Front Wheel Bearing DAC36680033 2RS 36x68x33mm
| Parameter | Industrial Details |
| Suzuki Master OE | 09267-36001, 09267-36002 |
| Universal Export Code | DAC36680033 2RS |
| Dimensions | 36 x 68 x 33 mm |
| Bore Size (Inner) | 36.00 mm |
| Outer Diameter | 68.00 mm |
| Width | 33.00 mm |
| Seal Technology | 2RS - Extreme water/dust resistance |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Front Axle Hub |
Cross-Reference / Interchanges
-
SUZUKI / GM OEs: 09267-36001, 09267-36002, 09267-36003, 96055288, 96062010
-
Universal Industrial Code: DAC36680033 2RS
-
Asian Standard Fitment: 36BWD04
Vehicle Applications
-
Suzuki Swift I / II: (1989 - 2001) - Front Axle Hub
-
Suzuki Alto (HA11, HA12): - Front Axle Hub
-
Suzuki Forsa / Cultus: - Front Axle Hub


Our Company Photo



Toyota/Suzuki Front Wheel Bearing DAC36680033 2RS 36x68x33mm Parameter Industrial Details Suzuki Master OE 09267-36001, 09267-36002 Universal Export Code DAC36680033 2RS Dimensions 36 x 68 x 33 mm Bore Size (Inner) 36.00 mm Outer Diameter 68.00 mm Width 33.00 mm Seal Technology 2RS - Extreme water...