Asymmetric Front Wheel Bearing DAC35680039/36 35x68x39/36mm
35mm auto wheel bearings
,68mm wheel hub bearings
,39/36mm wheel bearings
Asymmetric Front Wheel Bearing DAC35680039/36 35x68x39/36mm
| Parameter | Industrial Details |
|---|---|
| Nissan Master OE | 40210-41B00, 40210-99B00 |
| Universal Export Code | DAC35680039/36 |
| Dimensions | 35 x 68 x 39 / 36 mm |
| Bore Size (Inner) | 35.00 mm |
| Outer Diameter | 68.00 mm |
| Width (Inner Ring) | 39.00 mm |
| Width (Outer Ring) | 36.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Front Axle Hub |
Cross-Reference / Interchanges
-
NISSAN OEs: 40210-41B00, 40210-99B00, 40227-4F100, 40232-4F100
-
Universal Industrial Code: DAC35680039/36
-
Asian Standard Fitment: 35BWD16 / 35BWD16-JB-01
Vehicle Applications
-
Nissan Micra II (K11): (1992 - 2003) - Front Axle Hub
-
Nissan March (K11 / CK11 / WK11 Box): (1992 - 2002) - Front Axle Hub
-
Nissan Cube (Z10): (1998 - 2002) - Front Axle Hub


Our Company Photo



Asymmetric Front Wheel Bearing DAC35680039/36 35x68x39/36mm Parameter Industrial Details Nissan Master OE 40210-41B00, 40210-99B00 Universal Export Code DAC35680039/36 Dimensions 35 x 68 x 39 / 36 mm Bore Size (Inner) 35.00 mm Outer Diameter 68.00 mm Width (Inner Ring) 39.00 mm Width (Outer Ring) 36...