Suzuki Ignis / Nissan Pixo Front Bearing 43440-84F00 35x62x40mm
Nissan PIXO wheel bearings
,35x62x40mm auto wheel bearings
,wheel hub bearings with warranty
Suzuki Ignis / Nissan Pixo Front Bearing 43440-84F00 35x62x40mm
| Parameter | Industrial Details |
| Suzuki Master OE | 43440-84F00 |
| Universal Export Code | DAC35620040 |
| Dimensions | 35 x 62 x 40 mm |
| Bore Size (Inner) | 35.00 mm |
| Outer Diameter | 62.00 mm (Engineering tolerance ~61.8mm) |
| Width | 40.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Front Axle Hub |
Cross-Reference / Interchanges
-
SUZUKI OEs: 43440-84F00, 43440M68K00, 43440-58J00, 43440-78A00
-
NISSAN OEs: 40210-4A00G, 40210-4A00D
-
MAZDA OEs: 1A04-33-047, 1A01-33-047
-
Universal Industrial Code: DAC35620040
-
Asian Standard Fitment: PW35620040CS
Vehicle Applications
-
Suzuki Ignis I (FH): (2000 - 2005) - Front Axle Hub
-
Nissan Pixo (UA0): (2009 - 2013) - Front Axle Hub
-
Suzuki Alto V / VI / VII: (1998 - 2014) - Front Axle Hub
-
Suzuki Wagon R+ (MM): (2000 - 2007) - Front Axle Hub


Our Company Photo



Suzuki Ignis / Nissan Pixo Front Bearing 43440-84F00 35x62x40mm Parameter Industrial Details Suzuki Master OE 43440-84F00 Universal Export Code DAC35620040 Dimensions 35 x 62 x 40 mm Bore Size (Inner) 35.00 mm Outer Diameter 62.00 mm (Engineering tolerance ~61.8mm) Width 40.00 mm Bearing Type ...