Peugeot 206 Rear Wheel Bearing DAC30620048 ZZ 30x62x48mm
30x62x48mm auto wheel bearings
,wheel hub bearing with warranty
,ZZ series auto wheel bearings
Peugeot 206 Rear Wheel Bearing DAC30620048 ZZ 30x62x48mm
| Parameter | Industrial Details |
| Peugeot / Citroën Master OE | 3748.90, 3748.83 |
| Universal Export Code | DAC30620048 2RS |
| Dimensions | 30 x 62 x 48 mm |
| Bore Size (Inner) | 30.00 mm |
| Outer Diameter | 62.00 mm |
| Width | 48.00 mm |
| Sealing Technology | 2RS - Critical for chassis applications |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Hub Bearing |
| Placement | Rear Axle Hub |
Cross-Reference / Interchanges
-
PEUGEOT / CITROËN OEs: 3748.90, 3748.83, 3748.39, 9657345180
-
Universal Industrial Code: DAC30620048 2RS
-
Asian Standard Fitment: FC40696
Vehicle Applications
-
Citroën C3 I / C3 II: - Rear Axle Hub
-
Citroën C4 (Early Generations): - Rear Axle Hub
-
Citroën DS3: - Rear Axle Hub


Our Company Photo



Peugeot 206 Rear Wheel Bearing DAC30620048 ZZ 30x62x48mm Parameter Industrial Details Peugeot / Citroën Master OE 3748.90, 3748.83 Universal Export Code DAC30620048 2RS Dimensions 30 x 62 x 48 mm Bore Size (Inner) 30.00 mm Outer Diameter 62.00 mm Width 48.00 mm Sealing Technology 2RS - Critical for ...