36BWD04 Front Wheel Hub Bearing 36x68x33mm Auto Bearing for Suzuki Swift
VKBA3763 Auto Wheel Bearings
,90363-40068 Auto Wheel Bearings
,805172 Auto Wheel Bearings
36BWD04 Front Wheel Hub Bearing 36x68x33mm Auto Bearing for Suzuki Swift
| Parameter | Industrial Details |
|---|---|
| Suzuki Master OE | 09267-36001, 09267-36002 |
| B2B Inquiry Alias | 36BWD04 |
| Universal Export Code | DAC36680033 |
| Dimensions | 36 x 68 x 33 mm |
| Bore Size (Inner) | 36.00 mm |
| Outer Diameter | 68.00 mm |
| Width | 33.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Front Axle Hub ONLY |
Cross-Reference / Interchanges
- Suzuki OEs (Dimensionally Locked): 09267-36001, 09267-36002, 43830M-70F00
- Japanese Industrial Stampings: 36BWD04, DAC3668AW
- Universal Industrial Code: DAC36680033
Vehicle Applications
- Suzuki Swift (SF): (1989 - 2001) - Front Axle Hub
- Suzuki Alto: - Front Axle Hub
- Geo Metro / Pontiac Firefly: - Front Axle Hub


Our Company Photo



36BWD04 Front Wheel Hub Bearing 36x68x33mm Auto Bearing for Suzuki Swift Parameter Industrial Details Suzuki Master OE 09267-36001, 09267-36002 B2B Inquiry Alias 36BWD04 Universal Export Code DAC36680033 Dimensions 36 x 68 x 33 mm Bore Size (Inner) 36.00 mm Outer Diameter 68.00 mm Width 33.00 mm ...