DAC28580042 Front Hub Bearing 28x58x42mm | Global Microvan Bulk Supply
28BWD03ACA51 Wheel Hub Bearing
,DAC28580042 Wheel Hub Bearing
,ZA-28BWD03ACA51 Wheel Hub Bearing
DAC28580042 Front Hub Bearing 28x58x42mm | Global Microvan Bulk Supply
| Parameter | Industrial Details |
| Universal Export Code | DAC28580042 |
| Dimensions | 28 x 58 x 42 mm |
| Bore Size (Inner) | 28.00 mm |
| Outer Diameter | 58.00 mm |
| Width | 42.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Front Axle Hub |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | REAR Axle Hub ONLY |
Cross-Reference / Interchanges
- SUZUKI / VAUXHALL OEs: 09267-28001, 09267-28002, 91120271
- DAEWOO / CHEVROLET OEs: 91120272, 94535245
- MAZDA OEs: 1A00-33-047, 1A00-33-047A
- KIA OEs: 0K011-33-047, K001-33-047
- Universal Industrial Code: DAC28580042 / 28BWD03
Vehicle Applications
- Daewoo Damas / Labo: - Front Axle Hub
- Mazda Scrum: - Front Axle Hub
- Kia Towner: - Front Axle Hub
- Vauxhall / Bedford Rascal: - Front Axle Hub


Our Company Photo



DAC28580042 Front Hub Bearing 28x58x42mm | Global Microvan Bulk Supply Parameter Industrial Details Universal Export Code DAC28580042 Dimensions 28 x 58 x 42 mm Bore Size (Inner) 28.00 mm Outer Diameter 58.00 mm Width 42.00 mm Bearing Type Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing ...