Mazda Tribute OE EC01-26-151A Hub Bearing 40x75x37mm Wholesale
Renault front wheel hub bearing
,40mm wheel hub bearing
,wheel hub bearing with warranty
Mazda Tribute OE EC01-26-151A Hub Bearing 40x75x37mm Wholesale
| Parameter | Industrial Details |
| OE Number | EC01-26-151A |
| Alternative OE | EC0126139A, 1133023, 5027620, 30818024 |
| Dimensions | 40 x 75 x 37 mm (Inner Ø 40 / Outer Ø 75 / Width 37) |
| Universal Export Code | DAC40750037 |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | Rear Axle Left / Rear Axle Right |
| Main Compatibility | Mazda Tribute (2000-2008), Ford Maverick, Ford Mondeo |
| Precision Rating | P6 High-Precision Grade |
| Material | High-Grade Chrome Steel |
Cross-Reference / Interchanges
- SKF: VKBA 1480, VKBA 3647
- FAG: 713 6784 10, 713 6780 50
- SNR: R170.53, R152.42
- FEBEST: DAC40750037
- MOOG: FD-WB-12762
- BLUE PRINT: ADM58347
- OPTIMAL: 302702, 301182
- FEBI BILSTEIN: 19265
- TIMKEN: 510029
- BENDIX: 050421B
- QUINTON HAZELL: QWB859
Vehicle Applications
FORD:
- MONDEO I / II / III (1993 - 2007)
- COUGAR (1998 - 2001)
- ESCAPE (2001 - 2012)


Our Company Photo



Mazda Tribute OE EC01-26-151A Hub Bearing 40x75x37mm Wholesale Parameter Industrial Details OE Number EC01-26-151A Alternative OE EC0126139A, 1133023, 5027620, 30818024 Dimensions 40 x 75 x 37 mm (Inner Ø 40 / Outer Ø 75 / Width 37) Universal Export Code DAC40750037 Bearing Type Generation 1 Double ...