27KWD02 Auto Wheel Bearing 27*52*45/43mm High Quality Rear Hub Bearing Wholesale
27KWD02 auto wheel bearing
,rear hub bearing 27x52x45mm
,wholesale wheel hub bearing
27KWD02 Auto Wheel Bearing 27*52*45/43mm High Quality Rear Hub Bearing Wholesale
| Parameter | Industrial Details |
| Nissan Master OE | 43210-50A00 |
| B2B Inquiry Alias | 27KWD02 |
| Universal Export Code | DAC27520045/43 |
| Dimensions | 27 x 52 x 45/43 mm |
| Bore Size (Inner) | 27.00 mm |
| Outer Diameter | 52.00 mm |
| Width (Inner/Outer) | 45.00 mm / 43.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | REAR Axle Hub ONLY |
Cross-Reference / Interchanges
- Nissan OEs: 43210-50A00, 40214-50A10
- Japanese Industrial Bare Stampings: 27KWD02, 27KWD02G
- German Industrial Bare Stampings: 801437
- European Retail Kit Equivalents: VKBA 1363, 713 6132 10, CRI-0569
- Universal Industrial Code: DAC27520045/43
Vehicle Applications
- Nissan Pulsar (N13): - Rear Axle Hub
- Nissan Cherry (N13): - Rear Axle Hub


Our Company Photo



27KWD02 Auto Wheel Bearing 27*52*45/43mm High Quality Rear Hub Bearing Wholesale Parameter Industrial Details Nissan Master OE 43210-50A00 B2B Inquiry Alias 27KWD02 Universal Export Code DAC27520045/43 Dimensions 27 x 52 x 45/43 mm Bore Size (Inner) 27.00 mm Outer Diameter 52.00 mm Width (Inner...