44300-S3P-008 Front Wheel Hub Bearing 38x74x40 mm Auto Bearing for Honda Accord CR-V
Honda Accord wheel hub bearing
,CR-V front wheel bearing 38x74x40mm
,auto wheel hub bearing with warranty
44300-S3P-008 Front Wheel Hub Bearing 38x74x40 mm Auto Bearing for Honda Accord CR-V
| Parameter | Industrial Details |
| Honda Master OE | 44300-S3P-008 |
| Universal Export Code | DAC38740040 |
| Dimensions | 38 x 74 x 40 mm |
| Bore Size (Inner) | 38.00 mm |
| Outer Diameter | 74.00 mm |
| Width | 40.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Placement | REAR Axle Hub ONLY |
Cross-Reference / Interchanges
-
HONDA OEs (Dimensionally Locked): 44300-S3P-008, 44300-S3P-305
-
Universal Industrial Code: DAC38740040
Vehicle Applications
-
Honda Odyssey (RA1-RA9 / RB1): - REAR Axle Hub
-
Honda Stepwgn (RF1-RF8): - REAR Axle Hub
-
Honda Shuttle (RA): - REAR Axle Hub


Our Company Photo



44300-S3P-008 Front Wheel Hub Bearing 38x74x40 mm Auto Bearing for Honda Accord CR-V Parameter Industrial Details Honda Master OE 44300-S3P-008 Universal Export Code DAC38740040 Dimensions 38 x 74 x 40 mm Bore Size (Inner) 38.00 mm Outer Diameter 74.00 mm Width 40.00 mm Bearing Type Generation 1 ...