BTH1024 Auto Wheel Bearing 40x73x55mm High Rigidity Front Hub Bearing Wholesale for Toyota
Toyota front hub bearing 40x73x55mm
,auto wheel bearing high rigidity
,wholesale wheel hub bearing Toyota
BTH1024 Auto Wheel Bearing 40x73x55 High Rigidity Front Hub Bearing Wholesale for Toyota
| Parameter | Industrial Details |
| OE | 504166117, 504164177 |
| B2B Inquiry Alias | BTH1024 / BTH-1024 C |
| Universal Export Code | DAC40730055 |
| Dimensions | 40 x 73 x 55 mm |
| Bore Size (Inner) | 40.00 mm |
| Outer Diameter | 73.00 mm |
| Width | 55.00 mm |
| Bearing Type | Generation 1 Double Row Tapered Roller Bearing |
| Placement | Front Axle Hub |
Cross-Reference / Interchanges
-
OEs: 504166117, 504164177, 93824580, 42470840, 99825736
-
European Heavy-Duty Equivalents: BTH-1024 C, BTH-1227, DU4073-6
-
Universal Industrial Code: DAC40730055
Vehicle Applications
-
Daily II: (35.12 / 49.12 etc.) - Front Axle Hub
-
Daily III / IV: - Front Axle Hub
-
Daily V / VI: - Front Axle Hub


Our Company Photo



BTH1024 Auto Wheel Bearing 40x73x55 High Rigidity Front Hub Bearing Wholesale for Toyota Parameter Industrial Details OE 504166117, 504164177 B2B Inquiry Alias BTH1024 / BTH-1024 C Universal Export Code DAC40730055 Dimensions 40 x 73 x 55 mm Bore Size (Inner) 40.00 mm Outer Diameter 73.00 mm Width ...